Заборгованість зі сплати аліментів

Захист прав дітей на аліменти 200 x 200Захист прав дітей – один із основних напрямків роботи Мін’юсту.
Відповідно до ч. 11 ст. 71 Закону № 1404-VIII, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує сум відповідних платежів за три місяці, державний виконавець роз'яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
Згідно ч.1 ст. 477 Кримінального процесуального кодексу України, ухилення від сплати аліментів на утримання дітей без обтяжуючих обставин віднесено до кримінального провадження у формі приватного обвинувачення, а отже, вказане провадження може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого щодо кримінальних правопорушень, тобто, у даному випадку такою особою виступає стягував.
У випадку наявності вказаної заборгованості, державний виконавець повинен вжити наступні заходи:

-здійснювати перевірку майнового стану боржника, отримання ним доходів, у строки визначені ст. 48 Закону № 1404-VIII, у тому числі в обов'язковому порядку щодо перебування боржника на обліку в Центрі зайнятості та отримання ним грошової допомоги по безробіттю, а також здійснювати інші заходи, передбачені чинним законодавством, з метою встановлення відомостей, які засвідчують спосіб життя боржника в період виникнення заборгованості зі сплати аліментів, та злісність ухилення від сплати аліментів;
-належним чином повідомляти боржника про наявність відповідної заборгованості зі сплати аліментів та попереджувати, що ухилення від сплати аліментів на утримання дитини передбачена кримінальна відповідальність, визначена ст. 164 Кримінального кодексу України, про що мати відповідне підтвердження в матеріалах виконавчого провадження;
-про роз'яснення стягувану права на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів, зазначити, що в матеріалах виконавчого провадження містяться усі необхідні документи на підтвердження факту злісності такого ухилення (наприклад, довідка від органів державної фіскальної служби щодо відсутності доходів, довідка про відсутність перебування боржника на обліку в Центрі зайнятості, квитанція про часткову сплату аліментів тощо).
Таким чином, з огляду на викладене, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, державний виконавець повинен належним чином повідомити боржника про наявність відповідної заборгованості зі сплати аліментів, забезпечити наявність в матеріалах виконавчого провадження усіх необхідних документів на підтвердження факту злісності такого ухилення, а також повинен роз'яснити право стягувача на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником.

162061

Server Time: 2019-04-23 06:33:38