УНІВЕРСИТЕТ І ЦЕРКВА ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ В ДУШІ ЛЮДИНИ

28.09.2017

Слова, винесені у заголовок, є суголосними  прийнятому нещодавно Верховною Радою України Закону України «Про освіту», в преамбулі якого метою освіти визначається всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству.

Ставлячи за мету духовне удосконалення людини, формування її здорових моральних основ, церква і університет прагнуть зробити людину кращою, духовнішою, бо духовність основа всього. Драгоманівський університет має давній, багаторічний досвід співпраці з різними християнськими конфесіями.   Вже традиційними стали реквієми, присвячені пам'яті жертв чорнобильської катастрофи «Молодь пам'ятає», які проходили в будинку органної музики (колишньому католицькому костьолі), а останній з них відбувся у квітні цього року у Патріаршому соборі Воскресіння Христового Української Греко-Католицької Церкви, куди були запрошені всі бажаючі студенти та викладачі університету. Кожного року студенти університету відвідували Володимирський кафедральний собор Української Православної Церкви Київського Патріархату урочисті заходи, присвячені слов'янській писемності та пам'яті визначних просвітителів Кирила та Мефодія тощо. Для учасників цих дійств це був свідомий  духовний вибір. А самі ці події мали духовно-світський характер і несли в собі не лише значний виховний потенціал, а й мали навчально-освітню мету. Ми бачимо в цьому одну з новітніх форм навчально-виховного процесу. Варто підкреслити, що відвідання Володимирського собору студентами першого курсу Національного педагогічного університету імені        М. П. Драгоманова на честь дня працівника освіти не є винятком.  Наш навчальний заклад має давню традицію взаємодії з представниками даної конфесії на ниві морального та патріотичного виховання студентської молоді. Тому є цілком не зрозумілим здійнятий у ЗМІ галас з приводу організації загально університетського заходу «Урочистий молебень», який пройшов у Володимирському кафедральному патріаршому соборі. Адже всі ми   добре пам'ятаємо, що саме Українська Православна Церква Київського Патріархату в часи Революції Гідності показала приклад  як потрібно діяти на  користь іншим людям і суспільству, а також демонструє це і сьогодні на сході України, допомагаючи українським воїнам боронити свою землю від агресора. Тому Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова при підготовці до реалізації даного завдання, поставленого у Законі «Про освіту», цілком логічно в особі церковних інституцій побачив гідного партнера. Крім того, ми б хотіли наголосити, що у Європі як вища освіта загалом, так і університети зокрема вийшли з церковного лона. Зародження університетів відбувалося саме на базі християнських монастирів ґрунтуючись на канонічному праві церкви, яке століттями регулювало не лише церковні, але й світські суспільні відносини. І сьогодні у переважній більшості провідних європейських університетів канонічне право є фундаментом підготовки фахівців гуманітарного профілю. Адже вивчення релігійного досвіду збагачує нас не лише інтелектуально, але й духовно багатовіковими світовими здобутками права та християнської моралі. Тому симфонія університету і церкви є давня європейська традиція. І якщо ми прагнемо долучитися в процесі європейської інтеграції до європейських цінностей, то треба їх сприймати загалом, а не вибірково. Нам видається, що однією з головних причин особливої уваги до даного традиційного  університетського заходу пояснюється виборами ректора, які заплановані на 1 листопада 2017 р.

Б. І. Андрусишин,
доктор історичних наук, професор,
декан факультету політології та права
Національного педагогічного